První jarní lezení na skalách! Tipy pro bezpečný návrat do skal

Zima skončila a konečně přichází sezóna venkovního lezení. Po měsících strávených na uměléch stěnách nebo dokonce bez lezení se ti určitě už stýská po opravdové skále. 

V tomto článku najdeš praktické tipy, jak se na venkovní lezení připravit, na co si dát pozor a kam vyrazit.

IMG_6985 
Při lezení na skalách vždycky potkáš fajn lidi!

Revize a příprava vybavení

Než vyrazíš na skály, je důležité zkontrolovat a připravit své vybavení. Přecejen na něm závisí náš život. Pokud lezeš i přes zimu a pravidelně kontroluješ své vybavení, nezapomeň zkontrolovat části, které přes zimu tolik nevyužíváš - smyčky, presky, postupové jištění, helmu. 

Jako vždy platí: Vybavení, kterému nedůvěřuji, vyřadím! Veškeré vybavení musí být absolutně bez vady!

Kontrola sedáku a dalšího textilního vybavení

Textil má omezenou životnost. Výrobci udávají, že správně skladované a sporadicky používané smyčky mají životnost 10 let. Délku životnosti ovlivňuje mnoho faktorů, především četnost a intenzita používání a správné skladování. 

Na sedáku zkontroluj veškeré švy a přezky. Zkontroluj také jestli někde nedošlo ke změně barvy materiálu. To může svědčit o nadměrnému vystavení UV záření anebo nějakým chemikáliím.

Smyčky a pomocné šňůry (např. prusíky) zkontroluj podobně

Lano je potřeba  zkontrolovat v celé jeho délce zrakem a hmatem. Kontroluj oplet i jádro a obojí musí být v pořádku.

Jádro zkontroluješ tak, že protahuješ lano rukama. Při procházení lana rukama hledej změny v jeho struktuře - jestli je jádro někde nápadně měkké, tvrdé, nebo dokonce přerušené. Při kontrole zrakem děláme na laně malou smyčku a kontrolujeme, jestli se ohýbá lano plynule. Když ne a naopak se v určitém bodě se "láme", je třeba lano zkrátit nebo úplně vyřadit.

Při kontrole opletu hledej jeho třepení nebo jiné mechanické poškození. Opět vše kontroluj hmatem i zrakem.

Zkontroluj také stáří lana. Životnost lana je ovlivněna četností a intenzitou použití, prostředím, kde je používané a  správností skladování atd. Podrobnější informace najdeš na MyTendon.cz.

Jestli jedeš boulderovat pořádně zkontroluj, jestli tvoje bouldermatka není proskákaná. Měla by být na celé své ploše pevná a nepropadat se při zatížení. Zkontroluj si také své kartáče na čištění skály. Kartáčem s vytrhhanými štětinami toho moc neočistíš.

Kontrola karabin a dalšího hardwaru

Karabiny, jistítka, friendy, vklíněnce a ostatní "kovové" vybavení stárne daleko pomaleji, než textilní materiál. Obecně zkontroluj plynulost chodu pohyblivých součástek a případné mechanické poškození materiálu.

U karabin i karabin expresek zkontroluj zámek, který nesmí být nijak poškozený. Musí chodit plynule a v plném rozsahu. Dále úbytek materiálu způsobený broušením lana. Nesmí tím vzniknout ostrá hrana či  otřep, který by později mohl poškodit lano. Tady nesmí dojít k úbytku materiálu většímu než cca 20 %.

Při kontrole jistítek se taktéž zaměř na úbytek materiálu a vznikající ostré hrany. Stejně jako u karabin by mohlo dojít k poškození lana. U kyblíku zkontroluj místo kudy odchází lano k lezci i "V" zářezy na jistící straně. Nezapomeň zkontrolovat jistítko i zespodu. U poloautomatických jistítek (grigri, clickup) opět zkontroluj úbytek materiálu a ostré hrany. Zároveň zkontroluj funkčnost všech pohyblivých částí.

Zkontroluj i friendy a vklíněnce. Friendy, ballnuty a další aktivní jištění musí chodit volně, bez zadrhávání. Podívej se i na smyčky a drátky. Nesmí se třepit nebo být jinak poškozené. U smyček platí výše zmíněné. U vklíněnců se taktéž podívej na spojení vklíněnce s drátky. 

Doplnění lékárničky

Věc, kterou nechceš používat, ale když už ji potřebuješ, chceš aby byla perfektní. 

V lékárničce bys měl mít:

  • alespoň dva obvazy
  • náplasti a dezinfekci
  • náplasťové stehy
  • izotermickou fólii (ideálně dvě)
  • pinzetu a zicherku nebo jehlu

Můžeš přidat i léky od bolesti nebo proti alergii a další drobnosti.

Výběr správného oblečení

Teplo přes den a kosa večer. Péřovka, mikina, teplá čepice a rukavice se ti rozhodně budou hodit. Přizpůsob tomu i batoh, ať se ti tam vše vejde.

Vrstvení není tak důležité jako u běhání, ale při správném výběru se nebudeš muset tolik převlíkat. Vyber si ty kousky oblečení, které máš odzkoušené a víš, jak fungují.

Mezi lezením se udržuj v teple a oblíkni si péřovku na jištění dřív než začne parťák lézt - stáním na místě hodně vychladneš. Rozepnout bundu nebude problém, ale obléct si ji při jištění už ano.

IMG_1580 

Plánování lezeckého výjezdu

Vhodná lokalita a čas

Vybírej lokality, kde jsou skály na sluníčku. Vzduch je po zimě ještě studený a studený vítr tě ve stínu může pořádně ofouknout. Navíc ve stínu skály dlouho schnou. Preferuj lokality, kde bude spíš travnatý povrch, aby ses vyhnul bahnu a podmáčenému terénu.

Při plánování sleduj dopředu počasí a měj v merku více lokalit, ať tě na poslední chvíli nevyřadí zhoršení v počasí v jedné lokalitě.

Počítej také s omezeními a striktně je dodržuj. Dá velkou práci vyjednat s ochranáři povolení pro horolezeckou činnost a neposlušní lezci výrazně zhoršujou při těchto jednáních pozici  českého horolezeckého svazu. Úzávěry mohou vzniknout nejčastěji hnízděním ptáků.

Plánuj s časovou rezervou. Stále se stmívá brzy a po západu Slunce jde rapidně dolů i teplota! Radši si přivstaň a buď v klidu. :) Počítej také se zdržením skrz zahřátí se před lezením. Když je chladno, je dobré se více věnovat zahřátí, ať si hned ze startu lezecké sezóny nepřivodíš zranění.

Bezpečnost na skalách

Lezení na skalách je bezpečná záležitost, dokud děláš vše bezpečně a správně. Nepodceňuj tedy opakování základních dovedností, protože chyby můžou mít tragické následky.

IMG_5330

Zopakování základních dovedností

Abys předešel možným problémovým situacím, ujisti se, že potřebné dovednosti máš ty i tví parťáci patřičně pod kůží. Kromě jištění, cvakání presek a navázání se na lano potřebuješ mít jistotu ve slaňování s prusíkem, vytvoření štandu a sebezajištění v něm, dobrání druholezce ze štandu. Také je dobré umět bezpečně zablokovat jistítko, dopomoct druholezci přes jednoduchý kladkostroj, spustit druholezce kybíkem nebo třeba výstup po laně.

Měl bys mít jistotu v osmičkovém uzlu a při navázání se na lano jej mít hezky uložený. Dále se hodí loďák, půlloďák, prusíky, liščí smyčka a spojovací uzly.

Vyzkoušej si dovednosti nanečisto, na zemi a zopakuj si to. No a když si nebudeš jistý, bude lepší se dovzdělat, třeba na nějakém našem kurzu. Ideální je jednodenní workshop nebo víkendový kemp.

IMG_0843

Prevence zranění

Je dávat pozor především na zahřátí svalů a na rozcvičení prstů. Hlavně, když ještě není úplně teplo, je riziko zranění prstů vysoké. Na zahřátí si dej krátký běh anebo třeba švihadlo. Prsty rozcvičuj pomocí speciálních gumiček na mačkání a roztahování. Pokud to myslíš s lezením vážně sežeň si nějaký typ přenosného hangboardu. Super jsou ty, které jsou jen na jednu ruku.

Pokračuj v rozlezení na lehčích cestách. Pokud máš i nějaký vyhlídnutý projekt, najdi si lehčí cestu podobného charakteru a rozlez se v ní. To tě připraví nejlépe.

IMG_0117

Práce s psychikou

Na stěně je jištění kousek od sebe a vlastně od jednoho dosáhneš k druhému. To na skalách nezažiješ ani ve sportovních oblastech. Na dobře odjištěných skalkách je jištění přibližně 2-3 metry od sebe, což zaručuje bezpečnost v případě pádu. Především v tradičních oblastech můžou být pády i nebezpečné, tak si předem zjisti jak je to s jištěním ve vybrané oblasti.

Na stěně si v převise vyzkoušej chytání pádů, tak ať opravdu víš, co tě čeká. Tohle určitě vyzkoušej se zkušeným instruktorem - během hodinky s tebou bezpečně projde dynamické chytání pádů a upozorní tě na možné rizika.

Respekt k přírodě

Dodržuj principy Leave No Trace a odnes si vše, co si přineseš. Nezapomeň, že skály jsou často v chráněných lokalitách a může tam být zákaz rozdělávání ohně, stanování a podobně.

Kromě ohleduplnosti k přírodě se chovej ohleduplně také k ostatním lezcům. Neměj přes celý sektor natahané lana na top rope, když je nepoužíváš, neměj roztahané  věci podél stěny, nebo nepouštěj nahlas hudbu z reproduktorů

Inspirace pro první cesty po pauze

Pro Moravu a Slezsko je skvělou zásobárnou lezeckých informací stránka goat.cz. Hezky popsané snad všechny dostupné lokality včetně odkazů na průvodce. Velkou část průvodců také najdeš na webu javaanes, které jsou dostupné až po přihlášení.

V blízkém okolí Ostravy jsou k doporučení tyto lokality, jsou dobře dostupné i pro jednodenní lezení a hlavně příjemně odjištěné. 

  • Váňův kámen - malá skalka na Štramberku na sluníčku, hlavně trojice cest Julča, Pupek a Eva je dost oklouzaná
  • Helfštýnské plotny - poskytují krásné technické lezení a dostatek lehkých cest
  • Gabrielka - podobné jako plotny, ale více kolmá a členitější skála poskytuje rozmanitější lezení
  • Valova skála u Vsetína - sportovně odjištěná pískovcová skála
  • Ludvíkov - rozsáhlá oblast v Jeseníkách, která byla nedávno přejištěná

IMG_1764
IMG_8090
Gabrielka a no hand na Helfštýnských plotnách

 Pokud plánuješ vyjet dál, třeba i na víkend je k doporučení čtveřice oblastí

  • Polská Jura - obrovská oblast s množstvím menších podblastí a sektorů. Pevný vápenec často není oklouzaný a cesty jsou perfektně odjištěné i v nízkých obtížnostech. Pro milovníky lezení po vlastním jsou tu připravené i lehké cesty. Výhodou jsou krátké nástupy, kdy člověk dojde od parkoviště do skal za pár minut. Máme tam naplánovaný lezecký kemp 18. - 20 července 2025, tak jestli se na to necítíš sám, společně to zvládneme!

IMG_2455
Jištění v Polsku je opravdu příjemné

  • Slnečné skály, Porúbka - Vápencová oblast 10 minut od Žiliny s kempem. Skalky jsou roztroušené ve svahu nad kempem a velmi dobře odjištěné, i když najdou se tu i morálové cesty. Pokud hledáš zážitek, doporučuju cestu Toto je prepad na Horných slávistických stěnách. Po nalezení na malou věžičku se pořádně rozdýcháš a...a to nejlepší si vyzkoušej na vlastní kůži.
  • Hohe Wand - Převážně vícedélková oblast cca 40 minut pod Vídní. Výborně odjištěné cesty i v lehkých obtížnostech poskytnou dostatek lezení i pětkovým lezcům. Najdeš tady i 200 m dlouhé cesty za 4-, nahoře hospodu a pod skalami kemp.

IMG_1664
Lezení na sluníčku na Hohe Wandu

Lezení jako znovuzrození

Správná příprava vám pomůže vrátit se na skály bezpečně a s radostí. Přidejte se k naší komunitě a podělte se o své zážitky na Instagramu nebo Facebooku!

Bonus: Časté dotazy

  • Co dělat, když mám strach při prvním lezení venku? Začínej s jednoduššími dobře odjištěnými cestami a projdi si s parťákem nácvik pádů na umělce.
  • Jak poznám, že je skála bezpečná? Dobré informace bývají na stránkách ČHS. Na skalách zkontroluj, jak vypadá fixní jištění - nemělo by být zkorodované tak, že by to snížilo jeho pevnost. Když budeš mít podezření, že je nějaký blok volný, zaklepej na něj. Volný blok skály zní výrazně jinak a poznáš to.
  • Jak se připravit na lezení s dětmi? Vol lehčí cesty s možností lezení top rope, dbejte na pohodlnější nástup a bezpečný pohyb okolo skal. Doporučuji Váňův kámen nebo Lažánky.
  • Co když si nejsem jistý metodikou nebo jinou dovedností? Nestyď se jít na kurz. Nemusí to být celodenní, může stačit i dvě hodinky po práci pro zopakování. Naši nabídku aktuálních kurzů najdeš zde.

Články_podpis_1

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz